wersja dla słabowidzących

Grono Pedagogiczne z rewizytą w zaprzyjaźnionym Gimnazjum Oskara Pichta w Pasewalku - 17.04.2014 r.

 -

W dniu 10 kwietnia 2014 kilkunastu nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego pojechało z wizytą do Gimnazjum im. Oskara Pichta w Pasewalku. Wyjazd był odpowiedzią na wizytę kadry pedagogicznej z Gimnazjum w Niemczech w naszej szkole w kwietniu ubiegłego roku.

Już na początku spotkania zostaliśmy bardzo serdecznie powitani w progach szkoły przez dyrektora R. Hundta. Po ciepłym powitaniu i wysłuchaniu kilku informacji na temat historii szkoły zostaliśmy zaproszeni do sali na kawę i słodki poczęstunek, w trakcie którego mieliśmy możliwość obejrzenia dokumentacji Wymiany, którą nasza szkoła prowadzi z Gimnazjum w Pasewalku już od ponad 15 lat. Następnie Dyrektor oprowadził nas po szkole prezentując słynne wahadło Foucault`a, którego powolna zmiana płaszczyzny ruchu względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Uczniowie przygotowali dla nas wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat działań podejmowanych przez szkołę z zakresu przedmiotów ścisłych, zwłaszcza fizyki, oraz zaprezentowali przygotowane przez siebie doświadczenia fizyczne. Kolejnym punktem programu był udział polskich nauczycieli (oczywiście w roli obserwatorów) w lekcjach biologii, języka niemieckiego, informatyki, matematyki, tańca i sportu. Następnie udaliśmy się na małą wycieczkę krajoznawczą po Pasewalku, mieście, którego początki sięgają XII wieku. Okazuje się, że Nowogard i Pasewalk mają wiele wspólnych punktów w historii, począwszy do Średniowiecza, przez wojnę XXX-letnią, I Wojnę Światową , XX-lecie Międzywojenne aż po historię współczesną. Podobna jest nawet budowa miasta z charakterystycznym dla miast średniowiecznych murem obronnym. Po obiedzie w restauracji w Baszcie zwiedziliśmy Muzeum Miejskie, w którym obejrzeliśmy wystawę składającą się z trzech części: w pierwszej części znajdowała się wystawa naparstków, zbiory zawierały ok. 550 eksponatów z całego świata, następnie zbiór monet z okresu Średniowiecza, eksponaty z czasów I Wojny Światowej (w tym roku przypada 100 rocznica wybuchu I WŚ) a na koniec obejrzeliśmy wystawę prac i warsztat pracy malarza i rysownika Paula Holza. Zwiedziliśmy również przepiękny katolicki kościół gotycki, gdzie mieliśmy możliwość wejścia na wieżę, skąd podziwialiśmy malowniczą panoramę miasta.

Na początku, jako myśl przewodnią tekstu, napisałam słowa czołowego niemieckiego poety i pisarza z okresu Sturm und Drang (okres Burzy i Naporu) Johanna Wolfganga von Goethe, który powiedział że nie poznamy ludzi, gdy do nas przyjdą, Musimy udać się do nich, aby się dowiedzieć, jak to z nimi jest. Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży obu zaprzyjaźnionych szkół trwa nieprzerwanie od ponad 15 lat. W tym czasie zdążyliśmy się już poznać, polubić, zaprzyjaźnić. Nie musieliśmy dzisiaj tam jechać po to, aby zobaczyć "jak to z nimi jest". Zorganizowaliśmy to spotkanie po to, aby pokazać naszym partnerom z Niemiec, ze nasza współpraca jest dla nas bardzo ważna, spotkaliśmy się, aby wymienić się doświadczeniami, spostrzeżeniami, metodami pracy, aby poznać warunki, w jakich na co dzień pracują nasi partnerzy z Niemiec. Spotkanie było bardzo udane, wracaliśmy do domu z myślą, że warto pielęgnować taką współpracę, opartą na przyjaźni zaufaniu i wzajemnej sympatii. A że przy okazji nasi uczniowie ( a dziś nauczyciele) nabędą nowe doświadczenia, przełamią obawę przed porozumiewaniem się w języku obcym, nawiążą nowe znajomości, poznają historię sąsiada (tych pozytywnych aspektów Wymiany mogłabym wymieniać w nieskończoność) to już tylko kolejny argument przemawiający za tym, jak ważne są tego typu spotkania.

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z I LO w Nowogardzie.