Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w ZSP Nowogard - 26.11.2018 r.

 -

 W roku bieżącym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nowogardzie aktywnie włączył się w działania Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent”. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego, obejmująca wydarzenia w krajach całej Europy. W ZSP Nowogard zaplanowano: sprawdzenie umiejętności zawodowych, promocję szkolnictwa zawodowego na Targach Pracy i Edukacji, spotkania z przedstawicielami lokalnych firm i instytucji, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach oraz warsztaty zawodoznawcze dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Dzień 1.  (19.11.2018 r.) Uczniowie technikum sprawdzają swoje umiejętności zawodowe

Dzień 2. (20.11.2018 r.) Spotkanie z przedstawicielem firmy Press Glass Nowogard
Podczas spotkania uczniowie poznali możliwości i warunki zatrudnienia w nowym przedsiębiorstwie powstałym na lokalnym rynku. Młodzież zadawała wiele pytań związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, pozycją na rynku oraz aplikacją dokumentów rekrutacyjnych.
Dzień 3. (21.11.2018 r.) Wizyta w PUWIS-ie i wyjazd  studyjny do Goleniowa
Tego dnia uczniowie klasy II TLS odwiedzili Przedsiębiorstwo Usług Wodnych i Sanitarnych
w Nowogardzie. Na miejscu młodzież została zapoznana z przebiegiem procesu technologicznego oczyszczania ścieków, a także oprowadzona wzdłuż ciągu służącego do odwadniania osadów ściekowych i odpadów powstających w procesie oczyszczania. Dodatkowo tego dnia klasa IV TPS uczestniczyła w wycieczce studyjnej do firmy Sia Abrasives znajdującej się w Goleniowskim Parku Przemysłowym, podczas której uczniowie poznali m.in. ogólne technologie stosowane w firmie, maszyny, magazyn przyjęć oraz centrum szkoleniowe dla nowych pracowników.
Dzień 4.  (22.11.2018 r.) Spotkania z przedstawicielami lokalnych firm i urzędów
Przedstawiciele Firmy Autoneum podczas spotkania i rozmowy z uczniami omówili główne gałęzie działalności firmy. Młodzież zadawała wiele pytań dotyczących funkcjonowania Firmy oraz wymagań, jakie są stawiane przyszłym pracownikom. Spotkanie z przedstawicielką Powiatowego Urzędu Pracy w Goleniowie dotyczyło możliwości uzyskiwania dofinansowań na działalności gospodarczej, kursów i szkoleń. Pracownik Urzędu Miejskiego w Nowogardzie wyjaśnił wszystkie formalne kwestie dotyczące zakładania własnej firmy. Omówił również najważniejsze inwestycje gminy Nowogard, które związane są z tworzeniem nowych miejsc pracy. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży naszej szkoły, a pytaniom nie było końca.
Dzień 5. (23.11.2018 r.) Warsztaty zawodoznawcze dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
22 i 23 listopada gościliśmy w ZSP uczniów okolicznych szkół podstawowych i gimnazjów, którzy brali udział w zajęciach zawodoznawczych odbywających się m.in. w pracowni żywienia, na warsztatach szkolnych, w pracowni logistycznej,  ekonomicznej i informatycznej. Wszystkie działania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i przedstawicieli lokalnego środowiska (pracodawcy i przedstawiciele instytucji oraz uczniowie innych szkół).  Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Do zobaczenia za rok!

Informacja oraz zdjęcia ZSP Nowogard