wersja dla słabowidzących

Kolejny projekt ERASMUS+ w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie - 19.09.2019 r.

 -

 

Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

 

Wysokie kwalifikacje zawodowe - szansą na europejskim rynku pracy

Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie, po raz kolejny, pozyskał dofinansowanie z programu Unii  Europejskiej ERASMUS+ na realizację projektu Wysokie kwalifikacje zawodowe - szansą na europejskim rynku pracy, Akcja 1: Mobilność Edukacyjna.  Wysokość pozyskanego dofinansowania wynosi 40556 EUR.  Projekt będzie trwał 12 miesięcy.

W tym roku złożono 1035 wniosków, z czego dofinansowanie otrzymało 298. W województwie zachodniopomorskim złożono 37 wniosków a dofinansowanie otrzymało tylko 7 projektów. Jesteśmy bardzo dumni, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych. Aby otrzymać dofinansowanie na realizację projektu należało uzyskać minimum 90 pkt.  na 100 możliwych do uzyskania.

Uczestnikami projektu jest 18 uczniów  kształcących się w zawodzie technika informatyka i technika logistyka w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie, którzy w roku 2020 odbędą  3 – tygodniowe staże we Włoszech u partnera Sistema Turismo s.r.l.

Termin staży:

Staż: 01.03 – 21.03.2020 r. (21 dni).

Staż będzie obejmował szkolenie zawodowe w zakresie technologii informatycznej i logistyki i jest zgodny z programem praktyk w tych zawodach oraz podstawą programową kształcenia zawodowego w tym typie szkoły.

Główne cele projektu to: poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie IT i logistyki, porównanie zdobytej wiedzy ze standardami europejskimi, podniesienie praktycznej znajomości języka angielskiego i włoskiego, rozwój osobisty w zakresie komunikacji międzykulturowej i społecznej, otrzymanie certyfikatu Europass Mobilność potwierdzającego umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą, wykorzystanie nabytych doświadczeń w procesie współpracy międzynarodowej i dostosowania oferty edukacyjnej szkoły do wymogów europejskich, wdrożenie procedur ECVET uznawania kwalifikacji.

Staże zawodowe we Włoszech rozszerzą umiejętności językowe uczniów, niezbędne do wykonywania pracy w tych zawodach. Zdobyte doświadczenie w zagranicznych przedsiębiorstwach pozwoli uczniom poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i techniki pracy. W perspektywie ułatwi to przyszłym absolwentom odnalezienie się we współczesnym rynku pracy i umożliwi znalezienie atrakcyjnej pracy.

Uczniowie po odbyciu staży uzyskają również certyfikat tzw. Europass Mobilność –potwierdzający poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobytych za granicą. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w ZS1 Goleniów i przyczyni się do wzmocnienia pozycji  absolwentów na rynku pracy w Polsce, jak i w UE. Uczniowie ci będą biegle posługiwali się językiem angielskim w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego. Dzięki stażom zapoznają się z nowoczesnymi metodami pracy, nauczą się posługiwać technikami pracy na różnych stanowiskach.

Nad prawidłowym przebiegiem staży czuwać będą opiekunowie, który dokonają oceny umiejętności opanowanych przez uczniów podczas stażu na podstawie obserwacji i sposobu wykonywania zadań, czynności, poleceń oraz sposobu prowadzenia dziennika praktyk. Do rezultatów miękkich zaliczymy: wzrost rozwoju osobistego uczniów w zakresie komunikacji międzykulturowej i społecznej, poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, zapoznanie się z europejskimi standardami pracy i przenoszenie praktycznych rozwiązań na grunt krajowy, praktyczne wykorzystanie języka angielskiego. Nabycie tych kwalifikacji i umiejętności zwiększy szanse przyszłym absolwentom  szkoły na zatrudnienie w Polsce i na europejskim rynku pracy. Dzięki uczestniczeniu w stażach zagranicznych staną się bardziej mobilni na europejskim rynku pracy, zwiększy to również stopień przejrzystości i uznawalności kwalifikacji i kompetencji absolwentów szkoły.

Niewątpliwie projekt ten zacieśni współpracę szkoły z zagranicznym partnerem, oraz podniesie poziom jakości i atrakcyjności kształcenia. Dla uczniów stanie się bodźcem do osiągania wysokich wyników w nauce.

 

Koordynator projektu Izabela Dudziec.