Gmina Przybiernów - 12.04.2013

 - Gmina Przybiernów

Urząd Gminy w Przybiernowie
ul. Cisowa 3, 72-110 Przybiernów
przybiernow.pl
sekretariat@przybiernow.pl
Telefony: 91 466 75 30, 91 466 75 31, Faks: 91 466 75 61

POŁOZENIE GEOGRAFICZNE

Gmina Przybiernów to gmina wiejska, położona w północnej części powiatu przy drodze krajowej nr 3 w odległości 65 km od Szczecina. Powierzchnia gminy wynosi 228 km², i mieszka tam ok. 5400 osób. Administracyjni podzielona jest na 14 sołectw. 

Gmina zajmuje tereny Równiny Goleniowskiej i Równiny Gryfickiej, a większą jej część pokrywa Puszcza Goleniowska. Tereny leśne zajmują 55 % powierzchni gminy, a użytki rolne 38%. Na obszarze gminy znajdują się duże jeziora – Czarnogłowy i Przybiernowskie, a przez jej obrzeża przepływają dwie rzeki – Gowienica i Wołczenica. Dobra komunikacja kolejowa i drogowa (m.in. droga krajowa nr 3) zapewniają dogodne połączenia we wszystkich kierunkach, w tym do Szczecina i miejscowości nadmorskich.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Gmina Przybiernów jest wymarzonym miejscem dla turystów lubiących wypoczywać na łonie natury. Większą część powierzchni gminy zajmują piękne lasy, stwarzające doskonałe warunki dla myśliwych, amatorów zbierania grzybów i jagód. Na obszarze gminy znajdują się dwa jeziora, które przyciągają amatorów wędkarstwa. Nieopodal wsi Rokita znajduje się rezerwat przyrody Cisy Rokickie. Przez peryferia gminy przepływają rzeki Wołczenica i Gowienica umożliwiające spływy kajakami.

HISTORIA I ZABYTKI

Przybiernów to stara wieś słowiańska. Nazwa podchodzi od słowa „przybór” czyli ozdoby dawnego stroju. W Przybiernowie warto zobaczyć kościół gotycki z 1554 r. z zabytkowym wyposażeniem oraz wiatrak typu koźlak z 1837 r. We wsi Dzisna w kościele ryglowym z 1600 r. znajduje się bogata polichromia będąca zabytkiem malarstwa ludowego. W Buku znajduje się przepiękny dworek rodu Flemingów z XVII w., w Babigoszczy zachował się młyn wodny z XVII w.

www.bip.przybiernow.pl
www.przybiernow.com.pl

 - Gmina Przybiernów
 - Gmina Przybiernów
 - Gmina Przybiernów