wersja dla słabowidzących

Konwent Starostów Województwa Śląskiego- alarmuje w sprawie istotnej dla wszystkich powiatów. - 01.01.1970 r.

Brak środków na realizację ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych (...)

Informacja z biuletynu internetowego www.samorzad.pap.pl

Powiaty nie mają środków na realizację ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych majątku Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego – alarmuje Konwent Starostów Województwa Śląskiego.

Chodzi o przepisy, które nakładają m.in. na starostów szereg obowiązków związanych z usunięciem zaniedbań w zakresie uporządkowania stanu prawnego własności nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Głównie dotyczy to gruntów, które po II wojnie światowej stały się własnością Skarbu Państwa lub na skutek zmian ustrojowych i reaktywacji samorządu terytorialnego stały się własnością administracji lokalnej.

Ustawa, od momentu jej uchwalenia we wrześniu 2007 roku, byłą już raz nowelizowana. Wówczas wydłużono terminy, które zobowiązywały szefów powiatów m.in. do sporządzenia wykazów nieruchomości stanowiących własności Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego oraz nieruchomości nie będących własnością Skarbu Państwa ani jednostek samorządu terytorialnego, które nie pozostają w posiadaniu ich właścicieli, a w których lokale stanowią mieszkaniowy zasób gminy.

Zdaniem starostów, mimo że jest to zadanie zlecone, rząd nie zabezpieczył w budżecie na 2009 rok odpowiednich środków na jego realizację.

Jak podkreślają, powiaty w pełni akceptują potrzebę uregulowania stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Jednak wobec całkowitego braku środków finansowych wykonanie zadań w tym zakresie nie jest możliwe.

W stanowisku z grudnia 2008 roku, przyjetym przez Konwent starostów woj. Ślaskiego czytamy:

Tylko zdecydowane wsparcie finansowe pozwoli na zatrudnienie wyspecjalizowanej kadry pracowników, zakup wyposażenia stanowisk pracy oraz obsługę prawną”.
 

Podobna sytuacja jest w zdecydowanej większości powiatów w Polsce. Kolejne nakładane zadania bez wskazania żródeł finansowania ich realizacji, stawia Powiaty w sytuacji braku możliwości ich realizacji. 

Oczywiście, najbardziej pokrzywdzeni mogą byc interesanci, których sprawy własnościowe i majątkowe wymagają pełnej regulacji. Pretensje będą kierowane pod adresem pracowników wydziałów nieruchomości, którzy nie będą w stanie sprostać wymaganiom i nowym zadaniom. Powinno być lepiej, a zapowiada się...jak zwykle.