wersja dla słabowidzących

Samorządy - najbardziej godny zaufania szczebel władzy w Europie. - 01.01.1970 r.

W Polsce, 41 procent obywateli ufa samorządom. Jest oczywiste, że istnieje pilna potrzeba informowania na wszystkich szczeblach, że europejski jednolity rynek oraz euro są najlepszą ochroną przeciwko obecnemu kryzysowi gospodarczemu.

Samorządy regionalne i lokalne uważane są za najbardziej godny zaufania szczebel władzy w Europie – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Większość respondentów twierdzi, że samorządy mają niewystarczający wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej.

Badanie przeprowadzono między październikiem a listopadem 2008 r. Większość obywateli europejskich nie tylko ufa samorządom, ale uważa, że to władze lokalne są najlepiej predysponowane do wyjaśniania wpływu polityki europejskiej na codzienne życie obywateli.

Podczas gdy zaledwie jedna trzecia obywateli europejskich (34 proc.) skłonna jest darzyć zaufaniem rząd krajowy na szczeblu centralnym, połowa z nich twierdzi, że bardziej ufa swoim władzom lokalnym i regionalnym (50 proc.) niż Unii Europejskiej (47 proc.). W Polsce odsetek osób, które twierdzą, że ufają samorządom jest niższy niż w większości krajów europejskich i wynosi 41 proc. Największym zaufaniem władze lokalne cieszą się w Austrii, Szwecji, Danii i Finlandii ( od 67 do 72 proc.).

Badanie wykazało ponadto, że 59 proc. obywateli europejskich pragnie, by władze regionalne i lokalne miały większy wpływ na proces decyzyjny UE.      W Polsce 55 proc. osób twierdzi, że władze publiczne regionalne lub lokalne są niewystarczająco brane pod uwagę przy decydowaniu o polityce Unii Europejskiej.

Przedstawiając wyniki badania Przewodniczący Komitetu Regionów (KR) Luc Van den Brande podkreślił, że „...potwierdzają one raz jeszcze to, co KR powtarzał od momentu swego powstania w 1994 r.: Ludzie ufają swym przedstawicielom lokalnym i regionalnym, których znają najlepiej. Ci demokratycznie wybrani przedstawiciele wiedzą, co myślą mieszkańcy ich okręgu i czego chcą. Jeśli Europa chce uzyskać zaufanie i zniwelować dystans między Brukselą a swymi obywatelami, to jedynym sposobem osiągnięcia tego jest większe włączenie tych przedstawicieli oraz reprezentującej ich instytucji – Komitetu Regionów – w unijny proces decyzyjny”.

Większość respondentów Eurobarometru stwierdziła, że nie uważa, by Europa wpływała w jakiś istotny sposób na ich styl życia; przeciwnego zdania było zaledwie 9 proc. badanych. W Polsce respondenci stwierdzili, że największy wpływ na ich życie ma szczebel krajowy i lokalny (po 42 proc.)

Pytani o to, kto może najlepiej objaśnić wpływ polityk unijnych na ich codzienne życie, 30 proc. respondentów w Polsce wskazało na przedstawicieli swoich władz regionalnych lub lokalnych, 21 proc. badanych wskazało na posłów do Parlamentu Europejskiego, 16 proc. na przedstawicieli władz krajowych.

Komisarz Margot Wallström stwierdziła, że niezrozumienie znaczenia UE w życiu codziennym jest niepokojące.

Jest oczywiste, że istnieje pilna potrzeba informowania na wszystkich szczeblach, że europejski jednolity rynek oraz euro są najlepszą ochroną przeciwko obecnemu kryzysowi gospodarczemu.

Przybliżanie Europy obywatelom nie jest tylko zadaniem Brukseli. Wszyscy demokratycznie wybrani przedstawiciele powinni traktować siebie jako `polityków europejskich`. Zaufanie, jakim ludzie darzą polityków szczebla krajowego, regionalnego i lokalnego nakłada na nich odpowiedzialność za informowanie obywateli – zauważyła.

Okazało się, że 57 proc. badanych osób w Polsce nie wiedziało, że Komitet Regionów reprezentuje punkt widzenia władz regionalnych i lokalnych wszystkich państw członkowskich w procesie podejmowania decyzji o polityce Unii Europejskiej.

Celem przeprowadzonego badania było lepsze zrozumienie sposobu, w jaki obywatele oceniają znaczenie poszczególnych szczebli władzy oraz zmierzenie społecznej świadomości roli pełnionej przez Komitet Regionów. Badanie przeprowadzono we wszystkich 27 państwach członkowskich.


Na podst. informacji Komitetu Regionów