wersja dla słabowidzących

Samorządy przed szansą wejścia na giełdę. - 01.01.1970 r.

13 maja - konferencja „Obligacje komunalne źródłem finansowania inwestycji JST”.

W ciągu kliku miesięcy gotowe będzie przedsięwzięcie, które ułatwi publiczny obrót obligacjami emitowanymi przez samorządy – zapowiedział prezes GPW, Ludwik Sobolewski podczas konferencji „Obligacje komunalne źródłem finansowania inwestycji JST” zorganizowanej przez Twigger S.A.

Jak podkreślił szef Giełdy Papierów Wartościowych, obecnie obligacje emitowane przez administrację lokalną nie są przedmiotem obrotu giełdowego, w kilku przypadkach występują jedynie w notowaniach CeTO (Centralna Tabela Ofert) równolegle do papierów dłużnych Skarbu Państwa.
 
Zdaniem Ludwika Sobolewskiego, rozwiązaniem jest stworzenie oddzielnej platformy obrotu obligacjami samorządów i przedsiębiorstw. Jak zaznaczył prezes GPW, będzie się z tym wiązać obowiązek certyfikacji emisji papierów dłużnych i regularnej sprawozdawczości, rekompensowany jednak szerszym niż do tej pory dostępem administracji i firm prywatnych do kapitału.

W opinii wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Ady Kostrz-Kosteckiej, główną barierą w wykorzystaniu przez administrację lokalną możliwości płynących z obligacji jest obecnie brak pełnej wiedzy odnośnie tego instrumentu finansowego.

- Jak wynika z sondażu przeprowadzonego m.in. przez redakcję Serwisu Samorządowego , te jednostki które mają już pierwszą emisję za sobą, zdają sobie sprawę, że procedura nie musi być trudna, a korzyści są niemałe – stwierdziła wiceszefowa PAP.

O pozyskiwanie funduszy na inwestycje poprzez obligacje zaapelował także wiceszef ministerstwa rozwoju regionalnego, Krzysztof Hetman.

- Środków europejskich jest za mało w stosunku do potrzeb, dlatego dobry samorząd musi szukać innych źródeł finansowania – przypomniał.

Jak zauważył wiceminister, fundusze unijne przeznaczone dla administracji samorządowej stanowią wprawdzie kwotę kilkakrotnie większą niż obecny rynek obligacji komunalnych, jednak – jego zdaniem – pieniądze europejskie są „trudniejsze” niż środki pochodzące z obligacji. Głównie za sprawą braku konieczności przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz egzekwowania rygorystycznej zasady utrzymania inwestycji przez kilka lat.

Konferencja była okazją do zaprezentowania dobrych praktyk związanych z emisją obligacji i wykorzystaniem pozyskanych w ten sposób środków. O zaletach tego źródła finansowania przekonywali m.in. przedstawiciele samorządów Rybnika, Połczyna-Zdroju, Tczewa i Warszawy.

Zdaniem samorządowców, korzyści płynące z obligacji wynikają głównie z niskiego kosztu pozyskania kapitału w porównaniu do kredytów oraz możliwości dostosowania okresu spłaty do własnych potrzeb. Podkreślano także, że jest to dobre źródło finansowania wkładu własnego przy dużych projektach unijnych.

Seminarium poświęcone obligacjom emitowanym przez samorządy towarzyszyło promocji poradnika „Obligacje komunalne. Zagadnienia prawne, finansowe i praktyczne”.

żródło i zdjęcie samorząd.pap