wersja dla słabowidzących

Stanowisko MEN w sprawie likwidacji szkół w świetle nowych przepisów prawa. - 01.01.1970 r.

źródło - strona internetowa MEN, samorząd.pap
 

 

Resort edukacji uważa, że postępowania w sprawie likwidacji szkół, które nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie nowych przepisów oświatowych, powinny zostać umorzone.

MEN wydał opinię dotyczącą postępowań prowadzonych przez kuratorów oświaty w sprawach związanych z planowaną w 2009 r. likwidacją (przekształceniem) szkół lub placówek.

Nowelizacja ustawy oświatowej z 19 marca 2009 r., która weszła w życie 22 kwietnia 2009 r. spowodowała, że „utraciła moc przewidziana w art. 59 ust. 2b podstawa prawna do wydania przez kuratora oświaty, w formie postanowienia, opinii w sprawie zamiaru likwidacji (przekształcenia) szkoły lub placówki publicznej”.

- Jeśli do dnia wejścia w życie przepisów ustawy nie zostały zakończone postępowania w sprawie wydania opinii o likwidacji (przekształceniu) szkoły kurator oświaty powinien umorzyć postępowanie, jeżeli sprawa nie została zakończona w pierwszej instancji – uważa MEN.

Moc stracił również zapis, zgodnie z którym organ prowadzący szkołę miał prawo do złożenia zażalenia od postanowienia kuratora oświaty. Resort podkreślił, że „uchyli postanowienie kuratora oświaty i umorzy postępowanie w sprawie, jeżeli sprawa znajduje się na etapie rozpatrywania zażalenia”.

Zdaniem MEN, po umorzeniu postępowania, kurator oświaty powinien w ciągu 14 dni „wyrazić pisemną opinię dotyczącą zamiaru likwidacji (przekształcenia) szkoły, w trybie przewidzianym w ustrojowych ustawach samorządowych dla opiniowania rozstrzygnięć organów jednostek samorządu terytorialnego”.

Jak zaznacza MEN - negatywna opinia kuratora oświaty, wydana przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, nie jest wiążąca dla organu prowadzącego szkołę.

- Nowe przepisy przewidują możliwość zlikwidowania szkoły po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, co oznacza, ze likwidacja może nastąpić bez względu na to, czy opinia była pozytywna czy negatywna – czytamy w opinii MEN.

Jednocześnie resort zastrzega, że opinia w tej sprawie nie stanowi wiążącej wykładni przepisów prawa.

Pełna treść opinii dostępna jest na stronie internetowej MEN.