wersja dla słabowidzących

Strzał w 10; inicjatywa GIO. - 01.01.1970 r.

Uchwała Rady Gminy Goleniów może wejść w życie w Światowym Dniu bez Tytoniu.

W tym roku, to już druga Uchwała o strefach wolnych od dymu tytoniowego  w naszym województwie. Na miesiąc przed Goleniowem, podobny, choć bardziej restrykcyjny zakaz wprowadziły Pyrzyce. Inicjatywa GIO ma szansę idealnie wkomponować się w obchody Światowego Dnia bez tytoniu.

Oto informacje o tym DNIU: ( ze strony: www.centrumzdrowia.pl )

Obchodzony 31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu jest częścią programu  „ Europa wolna od dymu tytoniowego”, który został przyjęty na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Corocznie w tym dniu (WHO) zwraca uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

 „Młodość bez papierosa”
 
Na świecie żyje dziś około miliarda młodych ludzi, spośród których 85% mieszka
w krajach wysoko rozwiniętych. Skłonność do sięgania po tak silnie uzależniającą używkę
w okresie dorastania potęguje polityka przemysłu tytoniowego, kierując swoje produkty bezpośrednio do młodych ludzi, ponieważ to oni są najbardziej podatni na sugestię, a młode organizmy bardzo szybko się uzależniają. Z powodu łatwej dostępności produktów tytoniowych (sklepy, kioski, stacje benzynowe, dyskoteki) młodzież bez przeszkód może zaspakajać swój głód nikotynowy pogłębiając przez to uzależnienie się od tytoniu. Palenie tytoniu przyczynia się bezpośrednio lub pośrednio do powstania wielu chorób spowodowanych wpływem dymu tytoniowego na organizm ludzki.
 
Główne założenia tegorocznej kompani.
 
Co 8 sekund ktoś umiera wskutek zarówno czynnego jak i biernego palenia papierosów. Każdego roku z powodu chorób tytoniozależnych tracą życie miliony palaczy. Na szczęście kolejne miliony ostatecznie rzucają palenie. Z tego powodu koncerny tytoniowe ciągle szukają nowych odbiorców swoich wyrobów, adresatem staje się młody człowiek,
a coraz częściej są to młode dziewczyny, które do tej pory paliły o jedną czwartą tytoniu mniej niż mężczyźni, niestety szanse do uzależnienia obu płci wyrównują się.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wiele spośród młodych kobiet w przyszłości zostanie matkami. Dlatego też tak ważne jest otoczenie opieką i wsparciem młodych ludzi, którzy mają szansę na lepszy i zdrowszy świat, a także w przyszłości ich dzieci.
 
W większości krajów najgorsze skutki epidemii palenia tytoniu dopiero się ujawnią, szczególnie wśród populacji krajów szybko rozwijających się. Kiedy dzisiejsi młodzi palacze osiągną wiek średni lub starszy, z powodu palenia co roku na świecie umierać będzie
10 milionów ludzi.
Zakaz reklamy wyrobów tytoniowych, czy wysokie ceny papierosów wpływają przede wszystkim na poziom sprzedaży papierosów osobom młodym. Polityka antytytoniowa ma ogromne znaczenie dla zmniejszenia skutków palenia tytoniu. Do jej zadań należy zarówno podnoszenie świadomości jak i powstrzymywanie młodych ludzi od rozpoczęcia palenia, długofalowe działanie mogą odnieść pożądany skutek. Polityka antytytoniowa powinna obejmować: zwiększenie opodatkowania wyrobów tytoniowych, całkowity zakaz reklamy papierosów, tworzenie w miejscach publicznych stref wolnych od dymu tytoniowego, ustalenie na niskim poziomie górnej dopuszczalnej granicy zawartości substancji smolistych w papierosach, działanie edukacyjne na temat szkodliwości palenia tytoniu i zachęcenie
do zaprzestania palenia
 
„Europejski kodeks walki z chorobami nowotworowymi”
 
Nie pal! Palenie jest najważniejszą przyczyna przedwczesnych zgonów.
Jeśli palisz, przestań!Zaprzestanie palenia, zanim się rozwinie nowotwór złośliwy lub inna poważna choroba, znacznie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu palenia tytoniu, nawet jeśli palenie żuci osoba średnim wieku.
Jeśli nie potrafisz przestać palić, nie pal przy niepalących! Skutki zdrowotne Twojego palenia mogą także ponosić osoby z Twojego otoczenia.
 
 
Zapraszamy Koordynatorów Szkół Promujących Zdrowie jako Liderów Promocji Zdrowia do organizowania akcji edukacyjnych realizowanych w szkołach, zaangażowania jak największej liczby osób do działań związanych z propagowaniem idei akcji mających na celu:
- ochronę dzieci i młodzieży przed uzależnieniem od tytoniu
- propagowanie postaw antytytoniowych i zachęcanie palaczy do zerwania z nałogiem
- upowszechnienie mody na niepalenie wśród dzieci i młodzieży poprzez włączenie ich
do organizowania imprez, organizowanie konkursów na prace plastyczne, rozpowszechnianie materiałów o tematyce antytytoniowej.