wersja dla słabowidzących

Teatr KRZYK zgarnia nagrody. - 01.01.1970 r.

O teatrze Krzyk i jego dokonaniach pisalismy już wielokrotnie. Także media ogólnokrajowe zachwycają sie grupą z Maszewa. O spektaklu „Głosy”  z entuzjazmem pisał „Przekrój”: „Zasłużenie zgarnął wszystkie możliwe nagrody teatralnego offu”.

Do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Wschodnie maski” teatr został zaproszony przez Youth Folk’s Amatour Theatre STUK z Mikołajewa.
Ze względu na to, że Obwód Mikołajewski jest regionem partnerskim Województwa Zachodniopomorskiego, Wydział Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w ramach podpisanego Porozumienia Ramowego udzielił wsparcia finansowego temu fantastycznemu przedsięwzięciu, promując jednocześnie naszą twórczość za granicą.
 
W uroczystym otwarciu Festiwalu udział wzięły władze Mikołajewa i przedstawiciele tamtejszej prasy. Wszyscy byli pod wrażeniem pokazu Teatru Krzyk, który skądinąd różnił się znacznie formą i przekazem od pozostałych prezentacji teatralnych. Przedstawienie „Głosy” zagrano dwa razy, bo na pierwszy pokaz nie wszystkim chętnym udało się wejść. Spektakl wywarł na widzach tak silne wrażenie, że Teatr Krzyk otrzymał kilka zaproszeń na festiwale teatralne, które odbywać się będą na Ukrainie.
 
Festiwal nie był jedynie wydarzeniem artystycznym. Poza prezentacją znakomitego przedstawienia i nawiązywaniem kontaktów z innymi teatrami, członkowie Teatru Krzyk uczestniczyli w spotkaniu narodowości żyjących w Mikołajewie, które odbyło się w Centrum Narodowych Twórczości. Poprowadzili swoistą lekcję języka polskiego na Mikołajewskim Państwowym Humanistycznym Uniwersytecie im. Piotra Mohyły. Na Festiwalu poznali również grupę Slice Parkour z Mikołajewa, która zajmuje się między innymi akrobatyką sportową. Ostatniego dnia odbyła się wspólna parada teatralna ulicami miasta.

Teatr Krzyk otrzymał Nagrodę Publiczności i Teatrów Uczestniczących w Festiwalu (jest to najważniejsza nagroda Festiwalu) oraz Nagrodę dla Teatru Alternatywnego. – Festiwal wniósł w nasze życie zupełnie nowe doświadczenia – mówili artyści po powrocie do Polski.

Teatr Krzyk jest laureatem najważniejszych festiwali teatru alternatywnego w Polsce. Są to m.in. skierniewickie Barbórki czy Łódzkie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu, gdzie w 2007 r. otrzymał złotego Orfeusza – nagrodę przyznawaną przez czytelników Gazety Wyborczej, a w grudniu 2008 r. otrzymał nagrodę Jury Doliny Kreatywnej w konkursie stypendialnym TVP.
Teatr Krzyk jest również ważnym podmiotem animującym lokalną społeczność Gminy i miasta Maszewo, ale nie chcąc wpisywać się w jakiekolwiek ograniczające ramy, organizuje ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale teatralne, które są jednymi z najważniejszych imprez kulturalno-społecznych w Województwie Zachodniopomorskim (to m.in. „Wejrzenia” i „Krzykowisko”). My wierzymy i kibicujemy ostatniemu  przedsięwzieciu Teatru - "Nord Stream".