wersja dla słabowidzących

Gmina Nowogard - 12.04.2013

 - Gmina Nowogard

Urząd Miejski w Nowogardzie
Plac Wolności 1, 72-200 Nowogard
nowogard.pl
sekretariat@nowogard.pl
Telefon: 91 392 62 00, Faks: 91 392 62 06

Nowogard jest gminą miejską położoną we wschodniej części powiatu.  Przez teren gminy przepływa rzeka Sąpólna. Miasto Nowogard leży 60 km od Szczecina i 55 km od wybrzeża Bałtyku przy ważnej trasie komunikacyjnej Szczecin-Koszalin-Gdańsk (droga krajowa nr 6).

Największą atrakcją turystyczną Nowogardu jest sięgające centrum miasta Jezioro Nowogardzkie o powierzchni 112 ha, przy którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy z centrum nurkowania oraz strzeżona plaża miejska wyposażona m. in. w zjeżdżalnię wodną  o długości 70 m. Miasto posiada dobrze rozbudowana bazę hotelowo-gastronomiczną stanowiącą dobrą bazą wypadową nad morze, do Szczecina czy Berlina, zapewniając jednocześnie wypoczynek nad jeziorem.

Początek miastu Nowogard dał średniowieczny gród zlokalizowany na półwyspie nieistniejącego już Jeziora Grodzkiego. Prawa miejskie Nowogard uzyskał 30 kwietnia 1309 r. W XII w. gród był własnością biskupów kamieńskich. Po wojnie 30-letniej
i licznych pożarach w XVII w. miasto podupadło. W 1684 r. znalazło się pod władaniem elektorów brandenburskich, a później królów pruskich. Podczas walk w marcu 1945 r. zniszczenia osiągnęły 60%. Do 1975 r. Nowogard był siedzibą powiatu. Do najważniejszych zabytków Nowogardu należą: fragmenty gotyckiego kościoła z 1334 r. z romańskimi chrzcielnicami
i pięknym, barokowym ołtarzem z XVII w. (fragmenty kościoła, wieża oraz część bezcennego wyposażenia spłonęło 3 grudnia 2005r.), fragmenty murów miejskich z XIV w. oraz rosnące w centrum miasta, dwa największe na Pomorzu, liczące około 700 lat cisy. Na terenie gminy do obiektów zabytkowych i przyrodniczych zalicza się m. in.: średniowieczne kościoły gotyckie z  XV w. z drewnianymi wieżami (Długołęka i Wyszomierz), dąb w Błotnie o obwodzie pnia 660 cm, zespół pałacowo-parkowy w Kulicach (siedziba rodowa Bismarcka). 

 - Gmina Nowogard
 - Gmina Nowogard
 - Gmina Nowogard