wersja dla słabowidzących

Gmina Przybiernów - 12.04.2013

 - Gmina Przybiernów

Urząd Gminy w Przybiernowie
ul. Cisowa 3, 72-110 Przybiernów
www.przybiernow.pl
sekretariat@przybiernow.pl
Telefony: 91 466 75 30, 91 466 75 31, Faks: 91 466 75 61

Gmina Przybiernów to gmina wiejska, położona w północnej części powiatu przy drodze krajowej nr 3 w odległości 65 km od Szczecina.

Gmina zajmuje tereny Równiny Goleniowskiej i Równiny Gryfickiej, a większą jej część pokrywa Puszcza Goleniowska. Tereny leśne zajmują 55 % powierzchni gminy, a użytki rolne 38%. Na obszarze gminy znajdują się duże jeziora – Czarnogłowy i Przybiernowskie, a przez jej obrzeża przepływają dwie rzeki – Gowienica i Wołczenica. Dobra komunikacja kolejowa i drogowa (m.in. droga krajowa nr 3) zapewniają dogodne połączenia we wszystkich kierunkach, w tym do Szczecina i miejscowości nadmorskich.

Gmina Przybiernów jest wymarzonym miejscem dla turystów lubiących wypoczywać na łonie natury. Większą część powierzchni gminy zajmują piękne lasy, stwarzające doskonałe warunki dla myśliwych, amatorów zbierania grzybów i jagód. Na obszarze gminy znajdują się dwa jeziora, które przyciągają amatorów wędkarstwa. Nieopodal wsi Rokita znajduje się rezerwat przyrody Cisy Rokickie. Przez peryferia gminy przepływają rzeki Wołczenica i Gowienica umożliwiające spływy kajakami.

Przybiernów to stara wieś słowiańska. Nazwa podchodzi od słowa „przybór” czyli ozdoby dawnego stroju. W Przybiernowie warto zobaczyć kościół gotycki z 1554 r. z zabytkowym wyposażeniem oraz wiatrak typu koźlak z 1837 r. We wsi Dzisna w kościele ryglowym z 1600 r. znajduje się bogata polichromia będąca zabytkiem malarstwa ludowego. W Buku znajduje się przepiękny dworek rodu Flemingów z XVII w., w Babigoszczy zachował się młyn wodny z XVII w.

 

www.przybiernow.pl

 - Gmina Przybiernów
 - Gmina Przybiernów
 - Gmina Przybiernów