wersja dla słabowidzących

Dożynki Gminy Osina 2023 - 15.09.2023 r.

 Dożynki Gminy Osina 2023 -
W dniu 9 września 2023 roku w miejscowości Węgorza odbyły się Dożynki Gminy Osina 2023. Na tegorocznym ludowym święcie dożynkowym nie zabrakło organizatorów , w tym Wójta Gminy Osina - Krzysztofa Szwedo oraz sołtysa Węgorzy - Daniela Grzelaka i Rady Sołeckiej m. Węgorza, a także zaproszonych gości - Wicestarosty Powiatu Goleniowskiego Tomasza Kulinicza, przedstawicieli gmin z terenu powiatu goleniowskiego, delegacje wsi, radnych, przedstawicieli duchowieństwa, urzędów i instytucji, służb mundurowych, sponsorów i wystawców oraz mieszkańców.

Zgodnie z tradycją tegoroczne Święto Plonów rozpoczęto od Mszy Świętej Dziękczynnej w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Węgorzy. Następnie odbył się korowód dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Wood & Bass z Goleniowa. Po mszy, poświęceniu darów i symboli dożynkowych, nastąpiła część obrzędowa. Jak obyczaj każe, Starostowie Dożynek wręczyli bochen chleba na ręce organizatorów, aby sprawiedliwie podzielony, wystarczył dla wszystkich. Kolejnym punktem części oficjalnej były występy - Orkiestry Dętej, sołectw, mieszkańców i gości gminy Osina, po nich nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy" oraz "Najpiękniej Udekorowaną Zagrodę". Za najładniejszy wieniec komisja konkursowa uznała pracę sołectwa Węgorza, które to sołectwo otrzymało bon na kwotę 1500,00 zł. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Kościuszki, zaś trzecie miejsce i nagrodę ufundowaną przez Starostę Goleniowskiego o wartości 700,00 zł otrzymało sołectwo Krzywice. IV miejsce i nagrodę również ufundowaną przez Starostę Goleniowskiego o wartości 400,00 zł otrzymało sołectwo Redło.

Po zakończeniu części oficjalnej  wszyscy zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy gminy oraz okolic, chętnie i tłumnie korzystali z przygotowanych atrakcji i bogatego programu artystycznego. Dla dzieci jak i starszych przygotowane zostały atrakcje takie jak: przejażdżka samochodem offroadowym 4x4, jazda bryczką, wystawy samochodu OSP, kurs pierwszej pomocy strażaków OSP Węgorza dmuchańce czy zabawy animacyjne.

Przy wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych, Gminne Dożynki 2023 w Węgorzy można uznać za bardzo udane.
Tekst i zdjęcia: SK/Gmina Osina