Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - 10.09.2018 r.

 -

  8 września 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie odbyło się Ogólnopolskie Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, w którym wzięły  udział przedstawicielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana  od 2012 roku.  Została zainicjowana przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza i w ubiegłym roku - „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W zamyśle inicjatorów Narodowego Czytania było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Co roku we wrześniu odbywa się publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł.
 „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest główną lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Jest powieścią niezwykle ciekawą, wspaniale obrazującą specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku, gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka.  Jego ojciec -Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej zaś matka umiera w wyniku przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało...
  W Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego wzięły  udział dwie uczennice z naszej szkoły: Monika Rasowska oraz Klaudia Druciarek z klasy IV TE  wraz z nauczycielką Panią Katarzyną Kijaną, która również brała czynny udział w wspólnym czytaniu.
Zapraszamy wszystkich miłośników polskiej literatury za rok na kolejne wspólne czytanie. Warto!