wersja dla słabowidzących

Wystawa #StolenMemory w Goleniowie - 23.03.2023 r.

Odwiedź wystawę objazdową i poznaj historie #StolenMemory! Wystawa w Goleniowie trwa od 22 marca do 11 kwietnia 2023 roku -

W dniach 22 marca – 11 kwietnia oglądać będzie można w Goleniowie mobilną wystawę “#StolenMemory – Skradziona Pamięć”.

Wystawa objazdowa #StolenMemory opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat ich rzeczy osobistych. Na pięciu plakatach można zobaczyć przedmioty należące do osób,których rodziny zostały już odnalezione przez Arolsen Archives i wolontariuszy. Na pozostałych pięciu znajdują się rzeczy i historie osób, których bliskich jeszcze nie odnaleziono. Wystawa zawiera również informacje na temat kontekstu historycznego, dotyczącego narodowosocjalistycznego systemu obozowego. Ponadto Arolsen Archives zachęcają zwiedzających do wsparcia kampanii poszukiwania rodzin właścicieli depozytów poprzez prowadzenie własnych badań. Ekspozycja przemierza obecnie Niemcy, Polskę i Belgię w czterech kontenerach morskich. Materiały prezentowane na wystawie są uzupełnione o interaktywne elementy. Podczas zwiedzania wystawy można za pomocą kodu QR obejrzeć filmowe portrety odnalezionych krewnych. Ponadto ze strony internetowej stolenmemory.org można bezpłatnie pobrać materiały edukacyjne do pracy w szkołach i pozaszkolnych placówkach oświatowych.

#StolenMemory jest kampanią realizowaną przez Arolsen Archives w Bad Arolsen, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej. Przygotowana wystawa ma na celu odszukanie rodzin ofiarach represjonowanych przez Rzeszę Niemiecką, zwrócenie im zachowanych pamiątek oraz popularyzację wiedzy na temat milionów ofiar, które straciły życie w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Informacja oraz zdjęcia: GDK