wersja dla słabowidzących

Zastrzeż PESEL - 03.06.2024 r.

 -

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma na celu przekonanie ludzi do zastrzegania swoich numerów PESEL.

"Zastrzeż PESEL" umożliwia blokadę, z poziomu aplikacji lub serwisu internetowego, konkretnego numeru PESEL, tak by jego posiadacz nie padł ofiarą przestępców. Jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, oszust nie będzie miał możliwości wzięcia na tę osobę kredytu czy sprzętów na raty. Usługa pomoże więc przeciwdziałać rozpowszechnionemu obecnie procederowi.

Obywatele mogą zastrzegać swoje PESEL-e już od połowy listopada 2023 roku, jednak teraz w usłudze zachodzą ważne zmiany – od 1 czerwca 2024 roku firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzać status numeru PESEL; na przykład przed udzieleniem pożyczki.

W związku z tym Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna kampanię informacyjną, która ma na celu przekonanie ludzi do zastrzegania swoich numerów PESEL i przedstawienia im korzyści z tego płynących.

Aby ułatwić Państwu działania, wraz z ekspertami Centralnego Ośrodka Informatyki przygotowaliśmy pakiet informacji – ulotkę, komunikat prasowy, grafiki oraz film instruktażowy, które załączamy do tej wiadomości. Zachęcamy do użycia ich na Państwa stronach internetowych, w mediach społecznościowych czy na przykład mailach do mieszkańców Państwa regionu.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/zastrzez-pesel - pozostajemy też do Państwa dyspozycji pod adresem mailowym, z którego rozsyłamy ten komunikat.

Ponadto załączamy dane kontaktowe dla mediów i samorządów do osoby prowadzącej sprawę z ramienia Ministerstwa Cyfryzacji: Małgorzata Sokołowska-Makarowska, Radca, Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, adres e-mail: malgorzata.sokolowska-makarowska@cyfra.gov.pl, tel. 797 851 227 (uprzejmie prosimy o niepublikowanie niniejszych danych kontaktowych).