wersja dla słabowidzących

Ćwiczenia "Pożar 2008" część teoretyczna. 19.03.2008r. - 01.01.1970 r.

W godzinach 11.00 - 12.30 dla wszystkich pracowników Starostwa oraz od 12.30 do 13.30 dla naczelników wydziałów odbyły się przygotowane przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ćwiczenia teoretyczne z zagrożenia pożarowego i innych zagrożeń ( chemicznych, bombowych itp)  możliwych w budynku Starostwa. Ćwiczenia przygotowane zostały przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym.

Cel - przygotowanie pracowników Starostwa do ćwiczeń praktycznych ( 02.04.2008r) oraz zachowań w przypadku ewentualnych faktycznych zagrożeń. Na ( niestety ) prawdziwym przykładzie ubiegłorocznego pożaru w budynku Starostwa w Kwidzyniu ( budynek wspólny z Urzędem Gminy) opracowano i omówiono następujące elementy postępowania w przypadku zagrożeń:

- ewakuacja,

-sposoby ogłaszania alarmu,

-treść meldunku o zagrożeniach,

-obowiązki osób funkcyjnych na wypadek ogłoszenia ewakuacji,

-obowiązki pracowników,

-obowiązki pracowników wyznaczonych do kierowania przbiegiem ewakuacji na poszczególnych poziomach budynku,

-szkic usytuowania budynku starostwa : drogi ewakuacyjne i plan oraz miejsce zbiórki po ewakuacji ( kontrola stanu osobowego po ewakuacji).

Dodatkowo wysłuchano podczas szkolenia dyspozytora Pogotowia Ratunkowego o postępowaniu w przypadku stwierdzenia zagrożenia zdrowia i życia u poszkodowanych- wezwanie karetki, pierwsza pomoc do przyjazdu pogotowia. Istotnym elementem szkolenia było wystąpienie przedstawicieli Straży Pożarnej - zwrócenie uwagi na sposoby ewakuacji oraz osoby postronne ( interesantów) w momencie wybuchu pożaru lub wystąpienia innego zagrożenia , które wymusi ewakuację z naciskiem na ich bezpieczeństwo. Dodatkowym tematem były zasady postępowania w pomieszczeniach zadymionych i odciętych przez ogień . Ważnym elementem było wskazanie przyczyn powstawania pożarów i metody usuwania zapalonych elementów , które można zdławić przed rozszerzeniem pożaru.

Kompleksowa instrukcja postępowania i zadania osób odpowiedzialnych będzie udostępniona na naszej stronie po otrzymaniu prezentacji z WZK.

W drugiej częsci szkolenia omówiono zadania dla naczelników dotyczące postępowania po pożarze ( lub zniszczeniu budynku i sprzętu Starostwa z innych przyczyn) - uruchomienie funkcjonowania Starostwa w warunkach kryzysowych- opracowanie PLANU CIĄGŁOŚCI DZIAŁAŃ.

Przygotowanie procedur, które na etapie ćwiczeń wydają się żmudne i czasami zbędne, jest jednak nieodzowne w chwili, gdy intytucje, szczególnie publiczne , staną przed własciwym zagrożeniem, co pokazał przykład zniszczenia przez pożar Starostwa w Kwidzyniu. Miejmy nadzieje , że nas to nie spotka, ale ćwiczenia mogą przyczynić sie do zmniejszenia strat i szybkiego "odbudowania"  funkcjonowania urzędu.