wersja dla słabowidzących

DEBATA NATURA 2000. 28.03.2008r. - 01.01.1970 r.

Obserwator Zachodniopomorski – numer marcowy przedstawił na swoich łamach debatę redakcyjną „ Z Naturą 2000 można żyć”. Cały artykuł poświecony jest walorom przyrodniczym zachodniopomorskiego oraz kontrowersjom jakie wzbudza Program „Natura 2000” . Z jednej strony zdanie ekologów i urzędników pracujących pod kierownictwem Konserwatorów Przyrody, z drugiej Samorządowców – Wójtów i burmistrzów Gmin, na terenie których znalazły się obszary „Natury 2000”. Redakcyjna debata zajęła ponad 4 strony czasopisma, my chcemy przytoczyć tylko fragmenty trzech wypowiedzi i wnioski zawarte po debacie.

P. Dorota Janicka – Wojewódzki Konserwator Przyrody „… mamy dobrze zachowane torfowiska, starorzecza,(…) wijące się , meandrujące rzeki, mnóstwo obszarów gdzie gatunki i siedliska trzymają się doskonale. Europa ma nam czego zazdrościć. Najważniejszym dla nas jest zachowanie siedlisk i gatunków(…)pojawiają się oczywiście kłopoty i problemy, ale są one do rozwiązania na poziomie poszczególnych inwestycji. Tylko dialog społeczny (…) doprowadzi nas do właściwego rozwiązania i konsensusu”

P. Andrzej Wyganowski – wójt Gminy Stepnica „ Przy wyznaczaniu obszarów Natura 2000 samorządy były postawione przed faktem dokonanym.(…)Gmina Stepnica absolutnie nie chce walczyć z Naturą., chcemy chronić to, co należy(…) jednak 92% obszaru Gminy jest pod ochroną . Budownictwo turystyczne jest na tych obszarach utrudnione, trzeba wykonywać raporty o wpływie na środowisko(…) procedury w projekcie Natura 2000 są bardzo skomplikowane i czasochłonne, a to odstrasza inwestorów. Powinniśmy dążyć jako samorządowcy do ich uproszczenia.

P. Elżbieta Kruszyńska – UmiG Police , WOŚ „Przy wyznaczeniu obszarów Natura 2000 zostały naruszone prawa demokratycznego stanowienia o własnym terenie.(…) Police (…) dowiedziały się o swoich obszarach w tym projekcie na drodze mailowej. Bardzo cieszymy się , że jest u nas NATURA 2000, zwłaszcza ,że przez lat byliśmy postrzegani jako gmina o spalonym terenie(…) Jednak gminy chcą się rozwijać , a to jest możliwe dzieki inwestorom, którzy niechętnie podchodzą do inwestowania na terenie Natury 2000”


WNIOSKI z debaty:

  1. Natura 2000 ochrania nasze wspólne dobro, jest potrzebna, ale bardzo utrudnia Zycie mieszkańcom i samorządom lokalnym stawiającym na rozwój gospodarczy swojego regionu.

  2. 2.Z uwagi na duże skomplikowanie przepisów i uzgodnień decyzyjnych, inwestorzy często rezygnują z inwestowania na terenach objętych programem. Potrzebne jest uproszczenie przepisów i skrócenie procedur.

  3. Polskie prawo nie jest dostosowane do wymogów stawianych przez program Natura 2000. Osoby zajmujące się sporządzeniem ocen, inwentaryzacji i raportów powinny być do tego specjalnie przygotowane i osobiście za nie odpowiadać.

  4. W niektórych sprawach mamy do czynienia ze zbyt dużą restrykcyjnością przepisów.