wersja dla słabowidzących

Drugie spotkanie Zespołu koordynującego d/s Wieloletnich Programów Inwestycyjnych. 11.06.2008r. - 01.01.1970 r.

Dziś, na godzinę 14-ą, tuż po Zarządzie Powiatu, Przewodniczący Rady Powiatu i szef Zespołu d/s WPI  zwołał drugie spotkanie Zespołu Koordynującego do spraw opracowania założeń, zasad, trybu opracowania i weryfikacji wniosków złożonych do Wieloletnich Programów Inwestycyjnych Powiatu Goleniowskiego.

Jak podawaliśmy, 4-go czerwca, Zespół działa na podstawie Uchwały Rady Powiatu z 8 listopada 2007 roku i wniosionych poprawek w dniu 28 lutego 2008 r. Zgodnie z tą Uchwałą dyrektorzy i kierownicy jednostek administracyjnych powiatu składali wnioski inwestycyjne, które stały się podstawą opracowania rankingu inwestycji najbardziej istotnych dla Powiatu na lata 2008-2013.

Wcześniej, kierowany przez naczelnika Jacka Łapaja, Wydział Inwestycji , Rozwoju i Promocji, przez trzy miesiące opracowywał ocenę merytoryczną złożonych wniosków i po zatwierdzeniu przez Zarząd Powiatu - wstępna analiza merytoryczna wniosków, trafiła pod obrady Zespołu.

Na pierwszym spotkaniu, zdecydowano o sprecyzowaniu typu inwestycji i trybu ich włączania do Programów Wieloletnich, co umożliwi odrzucanie wniosków po wstępnej analizie, jeżeli nie spęłnią one wymaganych norm.  Dziś zespół zajmie się przygotowaniem właściwego rankingu inwestycji, jakie pozostały w Programie po wstępnej, acz surowej i obiektywnej selekcji. Przyznawane punkty rankingowe - na bazie przyjętych w Uchwale PRIORYTETÓW ( m.in. poziomu zaangażowania środków zewnętrznych, oddziaływania na terytorium powiatu, zmniejszenia kosztów operacyjnych itp. ) są przemnażane przez wagi priorytetów inwestycyjnych, a wynik końcowy układa listę rankingową najważniejszych inwestycji.

WIELOLETNIE PROGRAMY OPERACYJNE ( WPI ) są jednym z najważniejszych dokumentów wykonawczych, obok PLANU ROZWOJU LOKALNEGO ( PRL ) wchodzących  w skład Strategii Rozwoju Powiatu.

WPI jest dokumentem "żywym",  a zmiany mogą być wprowadzane każdego roku, do 30 czerwca,  na podstawie nowych lub poprawionych wniosków.

Jak się okazuje, ta  zawiła procedura, ma wyeliminować  możliwość "wstawiania" inwestycji, które nie są poparte logiką , dokonać niezależnego wyboru   i  "odpolitycznić" wagę poszczególnych zadań inwestycyjnych.

W każdym kolejnym budżecie powiatu,  70% środków przeznaczonych na inwestycje będzie realizowane w ramach zatwierdzonego WPI, pozostałe 30% będzie zabezpieczeniem na realizacje remontów i inwestycji bieżących z programów jednorocznych.

Przed przedłożeniem listy rankingowej WPI Radzie Powiatu  , zespół przekaże swoje  ustalenia do KOMISJI STAŁYCH Rady Powiatu.  Ostateczną wersję pod obrady Rady Powiatu - przedłoży Zarząd Powiatu, po analizie rankingu inwestycji, jaką dokona Komisja Budżetu i Infrastruktury w obecności Przewodniczących wszystkich Komisji Stałych.

 Taka  droga , podobnie jak punktacja i waga

 priorytetów ma wyeliminować przypadkowość wyboru

 inwestycji wpisanych na  listę  rankingową określającą

 kolejność ich  realizacji.