wersja dla słabowidzących

Informacje z I LO w Nowogardzie! 21.04.2008r. - 01.01.1970 r.

Dziś rano otrzymalismy informacje o kolejnym projekcie ( "PROJEKT OPERA" ) w jakim uczestniczą uczniowie i nauczyciele z I LO w Nowogardzie. Pełen tekst przedstawiamy poniżej:

Udział uczniów I LO w projekcie Opera w pałacach

 Opera Giovanniego Battisty Pergolesiego Służąca panią w ramach projektu Opera w pałacach zawita do Kulic. Dzieło  ma być wystawione w 20 najpiękniejszych pałacach, zamkach i dworkach Pomorza Zachodniego. Od kilku dni młodzież z I LO pod kierunkiem choreografa Pana Walentynowicza przygotuje taniec barokowy poprzedzający wykonanie opery.

   Już niebawem w byłym dworku rodziny von Bismarck w Kulicach, który obecnie jest siedzibą Akademii Europejskiej mieszkańcy Nowogardu i okolic będą mogli obejrzeć operę Giovanniego Battisty Pergolesiego zatytułowaną Służąca panią. Jest to zabawna historia służącej, która uknuła intrygę i wyszła za swojego pracodawcę. To tak zwane intermezzo, czyli niewielkich rozmiarów wstawka komiczna odgrywana między aktami poważnej opery.  Bohater sztuki to zamożny stary kawaler Uberto (Janusz Lewandowski) tyranizowany przez młodą i sprytną służącą Serpinę (Joanna Tylkowska). Wiecznie głodny, bo Serpina nigdy nie pamięta, by podać mu śniadanie. Zamykany przez nią w domu, postanawia swój ciężki los ukrócić, bo przecież żona lepiej poprowadzi mu dom niż służąca. Serpina uważa, że to ona powinna zostać panią Ubertową. By przekonać chlebodawcę do tego związku, potrzebuje pomocy służącego Vespone (Jakub Gwit).Sympatyczną fabułkę o pokojówce łapiącej w małżeńskie sidła pana  reżyseruje  Ryszard Peryt, wybitny inscenizator wszystkich dzieł Mozarta. Kierownikiem  muzycznym przedstawienia jest Piotr Deptuch, autorem scenografii –Mirosława Poślednik.
   Całe przedsięwzięcie odbędzie się w ramach projektu szczecińskiej Opery na Zamku finansowanego z Programu Operacyjnego Promocja Twórczości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do współorganizowania przedstawienia zaangażowali się - przy współudziale Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się zabytkowe obiekty oraz wybrana szkoła. Pałace, zamki i dworki zostały wybrane przy pomocy wojewódzkiego konserwatora zabytków i innych instytucji dbających o zabytki Pomorza Zachodniego. Dzięki pomysłowi na spektakle w obiektach zabytkowych, zachowany zostanie dworski charakter dzieła Pergolesiego. Jego wystawienie stanie się również elementem promującym zarówno zabytek, jak i miejscowość, na terenie której się znajduje. Naczelnym zadaniem tych działań jest aktywizacja i integracja społeczności lokalnych przy współtworzeniu wydarzenia artystycznego. Uczniowie wybranej szkoły oraz animatorzy kultury przygotowują oprawę spektaklu i materiały związane z miejscem wystawienia. Samo święto pałacu poprzedzone będzie licznymi konkursami plastycznymi, literackimi i fotograficznymi. Najlepsze prace trafią do katalogu przygotowanego przez Operę na Zamku bądź do miejscowych mediów ( praca, lokalne radio lub TV).
   Efekt tych działań to również taniec barokowy w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie. Spośród wielu chętnych, wybrano dziesięcioro uczniów (Joannę Augustynek, Magdalenę Kubicką, Magdalenę Gan, Monikę Krystkiewicz, Katarzynę Klimas, Dawida Gruchałę, Wadima Mysiaka, Marcina Olechowskiego Mateusza Szubertowskiego i Erwina Suszwedyka oraz rezerwowo Karolinę Guz i Miłosza Bacę), którzy pod czujnym okiem instruktora tańca pana Walentynowicza ćwiczą menueta i gawota. I LO w ramach programu Jedynka Jedynkom zaprosiła do udziału w przedstawieniu swoich kolegów oraz uczniów sąsiedniego gimnazjum i szkoły podstawowej. Do Kulic przybędą również przedstawiciele lokalnych władz, mediów i świata kultury.Opera Służąca panią już 24 kwietnia, w czwartek, o godzinie 13:00 w Kulicach.