wersja dla słabowidzących

Promocji województwa ciag dalszy: Województwo Zachodniopomorskie na Międzynarodowych Targach. 15.10.2008r. - 01.01.1970 r.

W dniach od 3 do 5 października 2008r. już po raz kolejny Województwo Zachodniopomorskie promowało się podczas Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA 2008 w Poznaniu.

Po raz pierwszy natomiast prezentacja województwa zawierała elementy nie tylko Dziedzictwa Kulinarnego, ale również Dziedzictwa Kulturowego. W Pawilonie Regionów w Hali nr 7 i 7A zwiedzający targi mogli degustować i zakupić produkty tradycyjne i lokalne, które prezentowali wielokrotni laureaci wojewódzkich edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” z naszego województwa jak :

- miód drahimski – gryczany, lipowy, rzepakowy, wielokwiatowy (Stowarzyszenie
Producentów Miodu Drahimskiego, Czaplinek),

- miód spadziowy (Pasieka Fujarskich, Czaplinek),

- ogórek kołobrzeski (Elżbieta Kuczma, Ząbrowo),

- chleb razowy koprzywieński (Kazimiera Kula, Nowe Koprzywno),

- jeziorowy ogórek kiszony (Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim),
- paprykarz szczeciński i inne sałatki rybne (Zakład Pracy Chronionej DEGA
z Karniszewic,

- przetwory z róży fałdzistolistnej, jarzębiny i pomidorów - dżemy, konfitury, musy, nalewki,
soki, pączki, cukierki, czy też suszone owoce i płatki z róży (Barbara i Ryszard
Jaszczowscy, Przewłoki),

- nalewka ze śliwek z Dębiny i wino ze śliwek ( Barbara Modrzejewska, Chociwel).

Warto zaznaczyć, że jak do tej pory miód drahimski jest jedynym produktem z naszego województwa ubiegającym się o unijną ochronę – aplikuje o Chronioną Nazwę Pochodzenia.

Tak duży wybór, różnorodność, a także estetyka stoiska cieszyły się uznaniem i zainteresowaniem zwiedzających targi. Starania naszych wystawców i wytwórców produktów tradycyjnych i lokalnych zostały docenione i uhonorowane w trakcie uroczystego finału edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów”, który odbył się podczas powyższych targów w dniu 4 października br. W czasie powyższej uroczystości dwa nasze produkty zdobyły szczególne uznanie członków Kapituły Konkursowej i zostały nagrodzone „Perłą” : miód drahimski i produkty z róży fałdzistolistnej. Należy podkreślić, że nasze województwo było jednym
z trzech, które zdobyło dwie Perły.

Po skosztowaniu produktów z naszego regionu odwiedzający targi mogli zapoznać się z bardzo interesującą ofertą kulturową prezentowaną przez Gminę Wolin. Koordynacją i aranżacją stoiska z ramienia Burmistrza zajął się Ośrodek Kultury Gminy Wolin. W celu jak najlepszej prezentacji naszego województwa nawiązana została współpraca z lokalnymi twórcami Gminy Wolin tj. Panią Żanetą Kazimierską – Zając, autorką witraży wykonanych metodą Tiffaniego, Panią Anną Bednarczyk, autorką haftowanych obrazów i Panem Waldemarem Marciniakiem, wykonawcą artystycznej ceramiki. W ramach stoiska zaprezentowano bogatą kulturę epoki wczesnego średniowiecza – okresu największej świetności Wolina, gdzie oprócz przedmiotów codziennego użytku tej epoki, uzbrojenia i strojów, na żywo przez wszystkie dni trwania Targów, prezentowano rzemiosło takie jak wyrób elementów uzbrojenia, skórnictwo i snycerstwo. Pokazy, jak i samo stoisko było tym bardziej atrakcyjne i przyciągało szeroką rzeszę zwiedzających ponieważ towarzyszyły im dźwięki wczesnośredniowiecznej muzyki. Zespół PERCIVAL, z którym gościnnie wystąpił częściowy skład do niedawna działającego w Wolinie zespołu Gędźba, przygrywał też podczas wręczania, w drugim dniu Targów, kulinarnych „Pereł”. Prezentacja w sposób „żywy” rzemiosł epoki wczesnego średniowiecza była możliwa dzięki bardzo dobrze układającej się współpracy z UAM Poznań, a także Stowarzyszeniem Odtwórstwa i Edukacji Historycznej Monarchii Wczesnopiastowskiej AUREA TEMPORA z dr Michałem Bogackim na czele. Stowarzyszenie to zrzesza również mieszkańców Wolina. Warto zaznaczyć, iż Targi były doskonałą okazją do zaprezentowania przez Gminę Wolin przyszłorocznej, 15 już edycji „Festiwalu Słowian i Wikingów”, która odbędzie się w dniach od 31.07.2009r. do 02.08.2009r. Ten niepowtarzalny spektakl historyczny obok znaczącej dla Gminy, jako organizatora nagrody Marszałka Województwa, jako Produktu Turystycznego Województwa Zachodniopomorskiego, został dostrzeżony przez Polską Organizację Turystyczną, która przyznała Festiwalowi Certyfikat „ Turystycznego Produktu Roku 2004” , a także wyróżniony na I Festiwalu Promocji Miast Polskich zorganizowanym w Warszawie w roku 2007.

Przy tej okazji warto zaznaczyć, że nasze województwo wypadło wspaniale nie tylko w ramach prezentacji dziedzictwa kulinarnego i kulturowego, ale także
w zakresie prezentacji zwierząt hodowlanych. Większość czempionów XXIII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w kategorii bydła mięsnego zdobyła Spółdzielcza Agrofirma Witkowo - 10 czempionów, w kategorii bydła mlecznego – 1 czempionat Spółdzielcza Agrofirma Witkowo i 1 czempionat Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana Sp. z o.o , w kategorii konie – kuce szetlandzkie – czempionat zdobyła Pani Alicja Zawadowicz.

tekst i zdjęcie  strona Urzedu Marszałkowskiego.

( http://www.um-zachodniopomorskie.pl/index.php?wiad=4816 )