wersja dla słabowidzących

Samorząd przejmie nowe zadania i kompetencje 22.08.2008 r. - 01.01.1970 r.

Samorząd województwa przejmie część kompetencji i zadań wojewodów; sejmiki województw zyskają uprawnienia do wydawania aktów prawa miejscowego – przewiduje przyjęty przez rząd, w ubiegłym tygodniu projekt ustawy dotyczący zmian w organizacji i zadań administracji publicznej.

Niektóre kompetencje wojewodów zostaną przekazane także do samorządu powiatowego i gminnego.

 

W projekcie przyjęto zasadę, że nadrzędna rolę pełni konstytucyjna zasada subsydiarności państwa. Zgodnie z nią uprawnienia powinny być przypisane do najniższego szczebla administracji, który jest w stanie efektywniej realizować zadania.

 

Kompetencje reglamentacyjno-porządkowe ma posiadać samorząd województwa, a wojewoda uprawnienia nadzorcze i kontrolne. Przekazane zadania i kompetencje powinny być przez samorząd przejmowane jako zadania własne.

 

Zadania wojewody – zgodnie z założeniami reformy – powinny ograniczyć się m.in. do: kontroli gospodarowania mieniem publicznym w województwie, sprawowania nadzoru prawnego nad samorządem oraz odpowiedzialności za zarządzanie kryzysowe, stan porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Nowelizacja porządkuje podział kompetencji między organami samorządu terytorialnego. Dotyczy to przede wszystkim przeniesienie uprawnień z zarządu województwa na marszałka w odniesieniu do wydawania decyzji administracyjnych i niektórych uprawnień kontrolnych.

Projekt przewiduje zmiany strukturalne w administracji publicznej. Maja one polegać na: ponownym zespoleniu na szczeblu województwa i powiatu organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przekazaniu Ochotniczych Hufców Pracy i ośrodków doradztwa rolniczego w gestie samorządu województwa.

 

Nowe prawo, będące kolejnym krokiem w procesie decentralizacji zadań publicznych, ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

 

Źródło: CIR, PAP, ZPP