wersja dla słabowidzących

Starosta Tomasz Stanisławski w Zespole ds. zbadania przyczyn i skutków katastrofy energetycznej. 23.04.2008r. - 01.01.1970 r.

Zespól ds. zbadania przyczyn i skutków katastrofy energetycznej po raz pierwszy obradował wczoraj 22.04.2008r. pod przewodnictwem wojewody Marcina Zydorowicza w pełnym składzie. Ustalony harmonogram przewiduje, że do końca czerwca zespół opracuje raport, który zostanie przedstawiony premierowi RP Donaldowi Tuskowi.

W zespole znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Politechniki Szczecińskiej wspomagani siłami z Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W zespole pracować będą także przedstawiciele ZUW, MSWiA, Urzędu Marszałkowskiego, sejmiku województwa( Goleniowianin Olgierd Geblewicz )  oraz samorządów ( jako jeden z dwóch Starostów  - Starosta Tomasz Stanisławski ) . Wiceprzewodniczącym został prof. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego (pełen skład zespołu znajduje się w załączniku). Skład zespołu może zostać poszerzony o dodatkowe osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, jeśli takie okażą się niezbędne w trakcie prac nad raportem.

Powołany zarządzeniem wojewody Zydorowicza zespół ma cztery główne zadania:

  • określenie przyczyn i skutków katastrofy energetycznej zaistniałej na części województwa zachodniopomorskiego
  • zbilansowanie strat i szkód powstałych w wyniku katastrofy energetycznej oraz kosztów prowadzenia działań ratowniczych
  • opracowanie założeń „Strategii bezpieczeństwa energetycznego dla województwa zachodniopomorskiego”
  • opracowanie raportu końcowego

Członkowie zespołu pracować będą w dwóch grupach – pierwsza zajmie się ustalaniem skutków i przyczyn awarii oraz opracowaniem założeń strategii ((koordynatorem grupy jest Witold Kępa, dyrektor Urzędu Regulacji Energetyki). Druga grupa szacować będzie straty i szkody powstałe  w wyniku awarii oraz koszty prowadzenia działań ratowniczych (koordynator – Piotr Gabinowski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego ZUW). Koordynatorzy grup mogą występować do właściwych instytucji o udzielenie informacji lub dostarczenie niezbędnych dokumentów.

Przyjęty harmonogram prac zakłada, że pełen raport, wraz z założeniami do strategii bezpieczeństwa energetycznego zostanie opracowany do 30 czerwca br.

Pełna treść zarządzenia powołującego zespół oraz harmonogram prac.