wersja dla słabowidzących

Sytuacja prawna w polskich szpitalach! 24.07.2008r. - 01.01.1970 r.

Nie brakuje komentarzy i sporów co do przyszlości służby zdrowia w Polsce. Proponowany przez Rząd projekt powstania spółek prawa handlowego wzbudza sporo emocji. Tym czasem bez wielkiego szumu medialnego: 

 

Co dziesiąty szpital w Polsce jest spółką!


W Polsce już prawie co dziesiąty szpital przekształcił się w spółkę prawa handlowego. Działają na podstawie kodeksu handlowego, mają udziałowców i zarządy, które decydują o tym, na co przeznaczyć zysk. Wszystkie były wcześniej publicznymi placówkami borykającymi się z długami.
Dzięki przekształceniu pozbyły się ich i rozpoczęły działalność bez obciążeń. Część musiała przejść zmiany organizacyjne związane z redukcją personelu i administracji czy zleceniem wykonywania niektórych usług zewnętrznym firmom. Dzięki temu koszty ich działania są nawet o 30 proc. niższe niż ich publicznych odpowiedników.

Główny udziałowiec

Na 742 działające w Polsce szpitale 60 jest już spółkami prawa handlowego. Oprócz tego działa jeszcze ponad 150 szpitali prywatnych. Pozostałe są publiczne i działają w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Szpitale, które zmieniły formę prawną, opierają się na obowiązujących przepisach, tj. ustawie o zakładach opieki zdrowotnej i kodeksie handlowym.

Np. w Kielcach miasto podjęło uchwałę o likwidacji zadłużonej placówki. Tym samym zobowiązało się do spłaty długu. Udało się to zrobić w ciągu dwóch lat. W międzyczasie na miejsce publicznego szpitala powstała spółka Do czasu powstania spółki, działanie placówki publicznej paraliżował 30 mln dług – mówi prezes Niepublicznego Szpitala Miejskiego w Kielcach. Spółka powstała jako  pierwsza placówka w tym regionie, która zdecydowała się na taki krok. Obecnie działa  jako spółka ze 100-proc. udziałami  miasta. W jej ślady już poszedł szpital w Jędrzejowie. Tam głównym udziałowcem jest jednak inwestor prywatny. Taka forma działania szpitala wciąż należy do rzadkości. Z danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych wynika, że do samorządu powiatowego należy ponad 61 proc. szpitali niepublicznych, do marszałka – 28 proc., a do gmin – 3,8 proc.

foto: szpital w Kielcach