wersja dla słabowidzących

V Międzynarodowy Konkurs Modeli Kartonowych, Plastikowych i Klas - 01.01.1970 r.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU  V MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MODELI KARTONOWYCH, PLASTIKOWYCH I KLAS „C” MIAST HANZEATYCKICH.

( zdjęcia w galerii ) 

 

Konkurs modeli organizowany przez Goleniowski Dom Kultury, Goleniowski Młodzieżowy Dom Sportu, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama Vitae” i Szkołę Podstawową nr 2 w Goleniowie przy wsparciu finansowym m.in. Starostwa Powiatowego w Goleniowie odbył się w dniach 28-30 września 2007 i został podzielony na trzy części

1.   Konkurs modeli kartonowych

2.     Konkurs modeli plastikowych

3.     Konkurs modeli klas „C” oceniany według przepisów NAVIGA

Sędzią Głównym Konkursu był pan Maciej Poznański -  Sędzia Klasy Międzynarodowej,

Zastępcą Sędziego Głównego był pan Wiesław Krause - Sędzia Klasy I, Sędzią Sekretarzem pan Zdzisław Możdżeń- Sędzia Klasy I.

Kierownikiem konkursu był pan Zbigniew Sokołowski - Sędzia Klasy I. Ogółem w konkursie wzięło udział 119 zawodników z 16 klubów oraz modelarze indywidualni z Polski i Niemiec. W zawodach uczestniczyły kluby modelarskie z : Torunia (2 kluby), Wrocławia, Oleśnicy, Goleniowa (3 kluby), Wągrowca, Bogatyni, Lubina Legnickiego, Szczecina (4 kluby), Poznania, Turzan i Łodzi.

W klasyfikacji drużynowej na 16 startujących zespołów pracownie modelarskie Goleniowskiego Młodzieżowego Domu Sportu zajęły V miejsce  zdobywając 860 punktów, a Koło Modelarstwa Kartonowego „Dragon” Goleniowskiego Domu Kultury zajęło VII miejsce zdobywając 765 punktów.

Indywidualnie natomiast medale zdobyli Wolfgang Bogdan – medal złoty za model holownika „Bogdan”, Mariusz Sokołowski medal brązowy za model kutra torpedowego, Mirosław Baszkiewicz medal srebrny za model kościoła neogotyckiego w Szczecinie Dąbiu, Hubert Serdziuk medal brązowy za model czołgu PzKpfw Panter IV, Dawid Kopacki: medale złote za modele samochodu Star 266 i samolotu F-3 F6 „Helcat” i medale srebrne za modele samolotu B5N2 Kate i samolotu Canadiar Reg CRJ 200, Michał Pasoń medale: brązowy za model U.S. 155 M2GUN oraz medal srebrny za model Wirbelwind, Mateusz Lis medal złoty za model Seniwento da 75/18 M90 oraz medal brązowy za model CCKW353, Arkadiusz Błażkiewicz medal brązowy za model T-80-B, Monika Sobolewska medal złoty za model Jeep Willys, Mariola Wojtczak medal srebrny za model Ural 375D, Marek Łuczak medal srebrny za model „Smart” i medal złoty za model „Chinok” oraz Maciej Gielnik medale złote za modele Ferrari F40 i Moto Guzzi VID Centauro. Ogółem modelarze z Goleniowa zdobyli 19 medali złotych, srebrnych i brązowych. Wszystkie pracownie modelarskie działające w Goleniowie zaliczane są do ścisłej czołówki krajowej.

Ogółem w Goleniowie wystawiono 377 modeli z czego sklasyfikowano 373. Eksponowane one były w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Goleniowie  i obejrzało ją około 1000 widzów. Podczas konkursu odbyła się również giełda modelarska i została zorganizowana wycieczka do V Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Wzrastająca z roku na rok ranga  konkursu przyczynia się do promowania gminy Goleniów oraz Powiatu Goleniowskiego nie tylko na terenie kraju ale również poza jego granicami m.in. w Czechach, Niemczech, Łotwie a nawet w dalekich Chinach. Przejawia się to w tym, że co roku do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej modeli i bierze nim udział coraz więcej klubów modelarskich oraz modelarzy indywidualnych.